Gorilla klatrer til topps

12/05/2017

Fullt show i Ukraina lørdag kveld når Italia og en mann i gorillakostyme er en av favorittene til å vinne årets utgave av Melodi Grand Prix.

Den 62. utgaven av Eurovision, eller Melodi Grand Prix som vi kjenner konkurransen bedre som, avholdes i Ukraina denne uken. Den første semifinalen ble unnagjort tirsdag der Sverige, Australia, Belgia, Aserbajdsjan, Portugal, Hellas, Polen, Moldova, Kypros og Armenia sikret seg finaleplass. Fra før av er som vanlige de fem store (Italia, Frankrike, Tyskland, Spania og Storbritannia) direktekvalifisert for lørdagens finale. Der finner vi også Ukraina som vertsnasjon. Den andre semifinalen ble avholdt torsdag og finalelisten ble dermed klar.

Årets store forhåndsfavoritt var Italia og Francesco Gabbani. Hans «Occidentali's Karma» fremføres på italiensk og i ekte Eurovision-tradisjon har han med seg en mann i gorillakostyme på scenen. Etter semifinalene har imidlertid Portugal tatt over som forhåndsfavoritt. Salvador Sobral med «Amar Pelos Dois» var en av ti nasjoner som tok seg videre fra tirsdagens semifinale.

Vi skal ikke skryte på oss den største kunnskapen vedrørende Eurovision, men det er såpass store oddsforskjeller mellom spillselskapene i vår oversikt at det er mulig å forsøke seg med noen underholdningsspill. Vi har trukket frem tre skikkelige outsiderspill som forhåpentligvis kan sikre litt ekstra spenning foran tv-skjermen lørdag kveld. Først ut har vi Nederland som står til 87,5 i snittodds hos bookmakerne i vår oversikt. Coolbet klinker imidlertid til med 200 ganger innsatsen på O'G3NEs låt. Samme finner vi hos Polens Kasia Moś der bookmakerne i snitt gir 212,83 i odds mens Coolbet tilbyr 500 ganger innsatsen og vårt eget håp JOWST der Coolbet gir 350 i odds mot et snitt på 155,33.

Topp tre oddsforskjeller

Nederland til 200,00 i odds hos Coolbet
Polen til 500,00 i odds hos Coolbet
Norge til 350,00 i odds hos Coolbet

Vinner Eurovision 2017

 BetsafeBetssonCoolbetNordicbetNorskeSpillUnibetStørstSnitt
Portugal2,602,602,802,602,602,752,802,66
Italia2,752,752,652,752,542,852,852,72
Bulgaria4,504,505,004,504,504,005,004,50
Belgia17,0017,0019,0017,0017,0018,0019,0017,50
Sverige25,0025,0034,0025,0026,0026,0034,0026,83
Storbritannia35,0035,0038,0035,0034,0041,0041,0036,33
Romania35,0035,0080,0035,0036,0041,0080,0043,67
Kroatia50,0050,0060,0050,0051,0081,0081,0057,00
Frankrike50,0050,00100,0050,0061,0051,00100,0060,33
Armenia60,0060,00150,0060,0066,0067,00150,0077,17
Nederland70,0070,00200,0070,0081,0034,00200,0087,50
Moldova70,0070,00180,0070,0076,0067,00180,0088,83
Danmark100,00100,00250,00100,00101,0081,00250,00122,00
Ungarn70,0070,00250,0070,00151,00151,00250,00127,00
Aserbajdsjan100,00100,00250,00100,00126,00101,00250,00129,50
Australia100,00100,00250,00100,00126,00151,00250,00137,83
Israel125,00125,00200,00125,00151,00151,00200,00146,17
Norge100,00100,00350,00100,00201,0081,00350,00155,33
Tyskland150,00150,00250,00150,00151,00201,00250,00175,33
Polen125,00125,00500,00125,00201,00201,00500,00212,83
Østerrike150,00150,00500,00150,00251,00251,00500,00242,00
Hellas200,00200,00500,00200,00226,00151,00500,00246,17
Hviterussland200,00200,00400,00200,00251,00301,00400,00258,67
Kypros200,00200,00600,00200,00251,00251,00600,00283,67
Ukraina250,00250,00500,00250,00276,00351,00500,00312,83
Spania300,00300,00600,00300,00401,00401,00600,00383,67

Thomas Elgheim

 

Bookietest 2016